Internet pochłania coraz więcej naszego czasu. Co ciekawe, wzrost popularności zanotowały także różnego rodzaju gry hazardowe. Samo słowo „hazard” nie ma wydźwięku czysto negatywnego. To po prostu gry, z elementem zdarzeń losowych. Jednak słowo „hazardzista” okazuje się być zdecydowanie mocniej nacechowane negatywnie. W jego definicji pojawiają się obok słowa takie jak „nałóg” czy „uzależnienie”. Jak więc grać, by nie wpaść w sidła uzależnienia?
Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?
Większość osób nie przyznaje się sama przed sobą, że hazard stał się ich nałogiem. Oznacza to, że wciąż uważają, że dysponują pewnym poczuciem kontroli, a także pojawia się „magiczne myślenie”. Co oznacza to w praktyce?. Jest to określenie psychologiczne, w momencie kiedy osoba uzależniona, zaczyna utożsamiać swoje myślenie z działaniem np. jeśli będzie grała codziennie o godzinie 18, to wygra. Faz uzależnień od hazardu jest kilka. Możemy więc wyróżnić:
- fazę zainteresowania grami hazardowymi.
- fazę zwycięstw, która zachęca nas do kolejnych kroków.
- fazę strat czyli zniechęcenia
- fazę desperacji, i chęci odegrania się
- fazę w której tracimy nadzieję
- ostatnia faza jest zależna od podjętych kroków, nazywa się ją fazą zdrowienia, jeśli zapadła decyzja o leczenie.
Początkowo mówimy o zainteresowaniu. Z psychologicznego punktu widzenia, samo granie i obstawianie, a także realne szanse na wygranie, sprawiają, że nasze zainteresowanie rośnie. Wygrywamy, chcemy więcej, jednak zdarzają się także porażki, które mają na nas silny wpływ. Stopniowo, krok po kroku, chęć gry zaczyna opanowywać nasze życie i zajmować nasz czas. Rezygnujemy z innych alternatywnych zajęć i życia towarzyskiego i w całości poświęcamy się grze. Pojawia się odgórny przymus grania, nad którym ciężko jest zapanować, mimo iż mamy świadomość poniesionych strat.
Co zrobić, by uniknąć uzależnienia?
Społeczeństwo samo w sobie jest podatne na różne nałogi. Żeby zapobiegać uzależnieniu od hazardu, istotna jest profilaktyka. Oznacza to, że po wprowadzeniu ustawy hazardowej, bukmacherzy wprowadzili także szereg obostrzeń dla graczy jak np. limity czasowe, czy ograniczenie wieku, a także stawek w danym miesiącu. Mimo wszystko, takie ograniczenia, muszą iść w parze z osobowością i psychologią gracza. Muszą oni być świadomi konsekwencji jakie mogą ponieść, chodzi tu nie tylko o straty finansowe, ale także stratami związanymi z sytuacją zawodową, życiem rodzinnym i prywatnym. Dużą rolę odgrywa więc profil psychologiczny gracza. Najlepiej jest więc ograniczać na samym początku czas gry i stawki, a także nie tracić zdrowego rozsądku. Jeśli jednak mamy poczucie, że wymyka się to spod kontroli, warto zasięgnąć pomocy specjalisty.
Poznałeś już techniki, które ochronią Cię przed uzależnieniem. Jeśli chcesz spróbować wejź na betclic kod promocyjny.