Nawracające infekcje intymne stanowią problem wielu kobiet, które często nie zdają sobie sprawy z tego, co tak naprawdę wywołuje te dolegliwości. Cierpisz na grzybicę pochwy i chcesz dowiedzieć się, jakie czynniki mają wpływ na wystąpienie tego przykrego schorzenia? Przedstawiamy najczęstsze objawy kandydozy oraz sposoby na skuteczne leczenie.
Objawy grzybicy pochwy
Borykasz się z obfitymi, białymi lub żółtawymi upławami o grudkowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu? Odczuwasz intensywny świąd oraz pieczenie w pochwie i okolicach intymnych? Twój srom jest podrażniony i zaczerwieniony, a w czasie oddawania moczu, czy stosunku seksualnego czujesz trudny do zniesienia ból? Takie objawy mogą wskazywać na to, że cierpisz na grzybicę pochwy. Zdarza się to dużej liczbie kobiet, a do zachorowania przyczynia się nie tylko brak higieny intymnej, ale również zbyt częste podmywanie okolic sromu, czy wykonywanie irygacji pochwy, co zaburza naturalną mikroflorę bakteryjną. Grzybicę wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans, a dolegliwości mogą pojawić się także u kobiet, które korzystają z tamponów, noszą nieprzewiewną bieliznę lub leczą się antybiotykami. Żeby jednak wydać dokładną diagnozę, należy przeprowadzić posiew z pochwy. Zdecydowanie konieczna jest także wizyta u ginekologa.
Profilaktyka i leczenie kandydozy
Kandydoza pochwy to schorzenie, które można skutecznie wyleczyć za pomocą specjalnych globulek dopochwowych, maści lub kremów. Wyjątkowo oporne postaci schorzenia wymagają przyjmowania środków doustnych. Ginekolodzy przekonują również, że niezwykle istotna jest profilaktyka – dbanie o prawidłową higienę, stosowanie płynów do higieny intymnej o neutralnym odczynie, unikanie tamponów, basenu czy sauny. Udowodniono, że do pojawiania się infekcji o charakterze grzybiczym przyczynia się również cukier, warto więc zbilansować swoją dietę i wyeliminować z niej składniki zawierające cukry proste. Dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowej mikroflory bakteryjnej pochwy jest także stosowanie globulek z kwasem mlekowym, który pomaga stworzyć I utrzymać odpowiednią barierę ochronną. Więcej informacji uzyskasz na stronie provag.info.