Endometrioza to choroba żeńskich organów płciowych o niewyjaśnionej jednoznacznie przyczynie. Objawia się przerostem komórek endometrium ( błona wyściełająca macicę ) poza jamę macicy. Skutkiem tego są zmiany hormonalne i immunologiczne, przechodzące często w stan przewlekły. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe, wywierające zły wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, jakość życia seksualnego i możliwości rozrodcze kobiety.
Objawy
Podstawowym objawem endometriozy są bóle o różnym stopniu nasilenia i różnym umiejscowieniu, najczęściej jednak odczuwane w okolicy miednicy. Do niepokojących symptomów należą:
- przedłużające się krwawienie miesiączkowe lub/i krwawienie poza miesiączką
- krew w moczu
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego ( zaparcia, biegunki, nudności itp. )
- chroniczne zmęczenie
Jak wykryć endometriozę?
Choroba rozpoznawana jest ( często przypadkowo ) podczas tradycyjnego badania ginekologicznego. Pomocne w postawieniu diagnozy są badania obrazowe ( np. USG, MRI, TK ). Ostateczne rozpoznanie daje wykonana laparoskopia wraz z badaniem histopatologicznym.
Leczenie tradycyjne
Endometrioza leczenie naturalne to głównie farmakoterapia. Podawanie hormonów i środków przeciwbólowych ma za zadanie złagodzić objawy choroby oraz uniemożliwić jej dalszy rozwój.
Leczenie operacyjne stosuje się w zaawansowanym stadium choroby. Wskazaniami do zabiegu są: bardzo uciążliwy ból, duża ilość ognisk oraz niepłodność spowodowana rozprzestrzenianiem się choroby.
Leczenie naturalne
Do naturalnych metod leczenia endometriozy należą:
Homeopatia – może być bardzo skuteczna w leczeniu endometriozy. Warunkiem jest dobranie odpowiedniego leku homeopatycznego dla pacjenta. Lek musi być dobrany indywidualnie dla każdej osoby, pasujący do jej wszystkich objawów fizycznych i psychicznych.
Ziołolecznictwo – zalecane są następujące zioła:
- siemię lniane
- szyszka chmielu
- kwiat lawendy
- ziele krwawnika
- owoc róży
- kłącze tataraku
Dieta – produkty, które należy regularnie spożywać:
- warzywa i owoce
- kwasy tłuszczowe omega-3
- kurkuma
- produkty zawierające witaminy A, C, E oraz cynk i miedź
- należy zrezygnować lub znacznie ograniczyć picie kawy i spożycie czerwonego mięsa.
Do niekonwencjonalnych metod leczenia należą akupunktura, refleksoterapia i techniki relaksacyjne. Wszystkie one mogą uśmierzyć ból. Odpowiedni program ćwiczeń opracowany przez fizjoterapeutę wzmocni też mięśnie miednicy.
Nie opracowano dotychczas metody leczenia endometriozy, która gwarantowałaby 100 proc. wyleczenie. Złota zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o odpowiednim odżywianiu, codziennym ruchu i unikaniu używek.