Laseroterapia wysokoenergetyczna to popularna metoda pracy w gabinetach rehabilitacji i fizjoterapii. Za jej przewagą nad innymi metodami przemawia fakt, iż terapia jest szybka, bezbolesna i efektywna. Te cechy sprawiają, że laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu sportowców.
Laseroterapia wysokoenergetyczna – na jakie schorzenia?
Często słyszymy popularne wyrażenie: sport to zdrowie. To prawda, ale w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego bardzo często dochodzi do różnego rodzaju kontuzji oraz przeciążeń. Zawodowi sportowcy oraz ci, którzy trenują jakąś dyscyplinę amatorsko często borykają się z różnymi schorzeniami. U tych pierwszych kontuzje najczęściej wiążą się z przetrenowaniem lub uszkodzeniami chronicznymi (przewlekłymi), które lekceważone i nieleczone prowadzą do uszkodzenia narządu ruchu. W sporcie amatorskim natomiast powszechnym zjawiskiem jest przedkładanie ambicji nad bezpieczeństwem i zdrowym podejściem do treningu.
W zależności od wybranego sportu i ekspozycji danej części ciała mogą to być kontuzje kończyn górnych, dolnych czy kręgosłupa. Przykładowo, u tenisistów ziemnych najczęściej występują problemy z obręczą barkową (zespół bolesnego barku), łokciem (łokieć tenisisty), stawem nadgarstkowym, a także w obrębie stawu biodrowego. Z kolei wśród biegaczy dochodzi do takich powszechnych kontuzji jak: tendinopatia ścięgna Achillesa, kolano biegacza, zapalenie rozcięgna podeszwowego, a także te schorzenia występujące w obrębie pasma biodrowo-piszczelowego.
W przypadku wyżej wymienionych i wielu innych kontuzji związanych ze sportem, z pomocą przychodzi fizjoterapeucie laser wysokoenergetyczny.
Laseroterapia wysokoenergetyczna i jej efekty terapeutyczne
W przypadku schorzeń sportowców, szczególnie, gdy mamy do czynienia z zawodowcami, efekt terapeutyczny musi być natychmiastowy. Szybkie doprowadzenie atlety do pełni sprawności to priorytet każdego fizjoterapeuty sportowego, w szczególności gdy jego podopieczny jest przed ważnymi zawodami. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się zastosowanie terapii laserem wysokoenergetycznym o dużej mocy działania. Przykładowo, aparaty do laseroterapii wysokoenergetycznej iLUX wyposażone są w tryb E2C, który działa na obwodowy układ nerwowy, posiadając tym samym natychmiastowe działanie przeciwbólowe. Dzięki temu zawodnik, który jest pod naszą opieką może bez przeszkód kontynuować swoją serię treningową bez zbędnych i wpływających na jego formę przerw.
Ponadto, przy wprowadzeniu laseroterapii wysokoenergetycznej do swoich dotychczasowych metod pracy, jesteśmy w stanie uzyskać, oprócz przeciwbólowego, także efekt przeciwzapalny, pozwalający na redukcję obrzęków wywołanych stanem zapalnym oraz efekt biostymulacyjny – stymulujący tkankę na poziomie komórkowym do prawidłowej odbudowy.
Niezwykle ważnym aspektem pracy z laserem wysokoenergetycznym jest możliwość natychmiastowego leczenia już w stanie ostrym, na przykład w przypadku skręceń, zwichnięć czy złamań, które są częstą bolączką w sporcie. Ma to niebagatelne znaczenie, jeżeli chodzi o przyspieszenie procesu rehabilitacji i powrotu sportowca do codziennych treningów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą BardoMed – producentem i dystrybutorem sprzętu rehabilitacyjnego oraz medycznego.